Marci finomságai a szeretet és az ízek remekműve, az egészségtudatos választás!

Fekete berkenye / Arónia

Az arónia és a fekete berkenye ugyanazt a növény, ezért ebben a cikkben is felváltva fogjuk használni az elnevezéseit.

Magyarországon ez a növény még talán kevésbé ismert, ugyanakkor egyre nagyobb népszerűségnek örvend az egészségtudatos emberek körében. Nem is ok nélkül, ugyanis nemcsak számos jó tulajdonsága van, hanem ráadásul vegyszermentesen termeszthető magas ellenállóképessége miatt.

Sokan az áfonya és a szőlőmagkivonat mellett, vagy azok kiváltása fogyasztják az aróniát, mert ha öszeshasonlítjuk őket, a fekete berkenye kimagaslóan teljesít:

- Antioxidáns kapacitása a legmagasabb
- Antimutagén hatása miatt
- Anti-poliferatív hatása vastagbél rák ellen
- Májvédő hatása miatt
- Szívvédő hatás
- Diabétesz elleni hatás

Először is antioxidáns kapacitása miatt, amely az eddig vizsgált bogyós gyümölcsök között a legmagasabb. A friss juice TEAC értéke (az antioxidáns potenciál mérésére szolgáló mérőszám) négyszer magasabb mint az áfonyalének, vagy a vörösbornak.

Antimutagén hatása miatt: a bogyóból kivont fenolos vegyületek bizonyított antimutagén hatással rendelkeznek.

Anti-poliferatív hatása miatt: az arónia antocianinokban gazdag kivonata gátolja a humán HT-29 vastagbél rákos sejtek növekedését valamint elősegíti ugyanezen sejtek apoptózisát. Ez a hatása nagyobb mértékű volt összehasonlítva az antocianinokban szintén gazdag szőlő és áfonya kivonattal. ( In vitro és állatkísérletek alapján.)

Májvédő hatása miatt: az arónia kivonat csökkentette az állatok veséjében és májában a toxikus kadmium lerakódását, és az akut mérgezések vizsgálatához használt széntetraklorid hatását is csökkentette. Ezek alapján talán azt mondhatjuk a berkenye fogyasztása védő hatású lehet a környezeti ártalmak ellen.

Szívvédő hatás: az arónia kedvezően befolyásolja a szív,-és érrendszeri betegségek számos kockázati tényezőjét. Ilyenek az ér falának védelme, továbbá a vérlemezkék összecsapódásának gátlása (anti-trombocita hatás ), valamint vazoaktív és vazoprotektív hatás. Enyhe hyperkoleszterinémiában szenvedő férfiakon végzett vizsgálat alapján napi 250 ml. berkenyelé fogyasztás 6 hétig csökkentette a szérum teljes koleszterin, LDL koleszterin és trigylcerid szintjét. Továbbá egy mérsékelt, de szignifikáns csökkenést idézett elő a szérum glükóz, homocisztein és a fibrinogén koncentrációjában. Ezek a metabolikus változások vérnyomáscsökkenéssel jártak együtt amely 13 Hgmm csökkenést jelentett a szisztolés vérnyomásban, és 7 Hgmm-t a diasztolésban. Hasonló pozitív hatásról számoltak be mikor miokardiális infarktus után sztatinokkal egyidejűleg adták a berkenye flavonoidokban gazdag kivonatát 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegeknek.

Diabétesz elleni hatás: állatmodellekben a kivonat diabéteszes patkányokban csillapította a hyperglykaemiat és a trigliceridémiát. Az emberen végzett tanulmány amelyet 3 hónapon keresztül 200 ml arónia kivonattal végeztek a következő eredményeket hozta: csökkentő éhgyomri glükózszint nem inzulinfüggő cukorbetegeknél, továbbá az arónia gyümölcslé jótékony hatást mutatott a HbA1c-glikozilált hemoglobin szintjére valamint a teljes koleszterin és lipid szintekre. Ezek az eredmények összhangban vannak azokkal a kutatásokkal melyek a procianidinban gazdag élelmiszerek jótékony hatását bizonyítják cukorbetegség esetén.